TPS51200 Sink/Source DDR Termination Regulators
TI offers the TPS51200 3 A sink/source DDR termination regulators with VTTREF buffered reference for DDR2, DDR3, DDR3L, and DDR4
Image of Texas Instruments' TPS51200 Sink/Source DDR Termination RegulatorsTexas Instruments' TPS51200 device is a sink and source, double data rate (DDR) termination regulator specifically designed for low input voltage, low-cost, low-noise systems where space is a key consideration. The TPS51200 maintains a fast transient response and requires a minimum output capacitance of only 20 μF.
Features
  • Input voltage: supports 2.5 V rail and 3.3 V rail
  • VLDOIN voltage range: 1.1 V to 3.5 V
  • Sink and source termination regulator includes droop compensation
  • Requires minimum output capacitance of 20 μF (typically 3 x 10 μF MLCCs) for memory termination applications (DDR)
  • PGOOD to monitor output regulation
  • EN input
  • REFIN input allows for flexible input tracking either directly or through resistor divider
  • Remote sensing (VOSNS)
  • ±10 mA buffered reference (REFOUT)