RAC15-K/RAC20-K Series AC/DC Converters for IoT and Industry 4.0
RECOM's 15 W and 20 W AC/DC power supply converters are designed for low power IoT and household applications
Based on the latest developments of integrated power, a next level of efficiency has been reached allowing 20 W of power in a modular 2" x 1" case size. The low power AC/DC converters have a universal mains input range of 85 VAC up to 264 VAC for worldwide use and come with international safety certifications for industrial, A/V, and ITE as well as household standards.
Derating Graph (RAC20-05SK)
Image of RECOM's Derating Graph (RAC20-05SK)
Efficiency Graph (RAC20-05SK)
Image of RECOM's Efficiency Graph (RAC20-05SK)
Features
  • Wide input range: 85 VAC to 264 VAC
  • Standby mode optimized PSU (ENER Lot 6)
  • Ultra-high efficiency over entire load range
  • Operating temperature range: -40°C to +80°C