ABE1200/MBE1200 Series 1200 W Enclosed AC/DC Power Supplies
Image of Bel Power Solutions' ABE1200/MBE1200 Series 1200 W Enclosed AC/DC Power SuppliesBel Power Solutions’ ABE1200 series (industrial) and MBE1200 series (medical) 1200 W enclosed AC/DC power supplies are available in two single output voltages. These power supplies can be connected in parallel for redundancy and/or higher power.
The ABE1200 series power supplies feature a wide universal AC input range of 85 VAC to 305 VAC offering up to 1200 W of output power in a single output of either 24 VDC or 48 VDC. They are available in three compact 1U height packages and offer 12 V and 5 V standby outputs with a full set of protection features. They are ideal for industrial equipment, such as control systems and laser applications, as well as LED lighting engines, video wall displays, and entertainment lighting. The ABE series complies with the latest international safety standards.
Features
  • Universal input voltage range: 85 VAC to 305 VAC
  • Input inrush current limiting
  • 1200 W rated power
  • High efficiency up to 94%
  • Active PFC, EN61000-3-2 compliant (Class C, >25% load)
  • Low earth/touch leakage current
  • Fan speed control function
  • Single 24 VDC or 48 VDC output voltages available
  • 800 LFM airflow for ABC1200 models
  • Overtemperature, overvoltage, overcurrent, and short circuit protections
  • 12 V, 0.5 A; 5 V, 1 A standby outputs