BU33UV7NUX Synchronous Boost DC/DC Converter
ROHM Semiconductor's BU33UV7NUX synchronous buck-boost converter with low power consumption
ROHM Semiconductor's BU33UV7NUX is a synchronous buck-boost converter with low power consumption. It provides a power supply for products powered by either two-cell alkaline/NiCd/NiMH or one-cell Li-ion or Li-polymer battery. Output currents can go as high as 500 mA while using two alkaline, and discharge it down to 1.8 V.
The BU33UV7NUX has a reset circuit (detection voltage: 1.5 V, reset voltage: 1.9 V) and an output voltage is fixed 3.3 V by internal resistor divider. VOUT is connected with VIN when VIN voltage is higher than 3.3 V.
- Synchronous boost DC/DC converter
Iomax500 mA @ VOUT=3.3 V, VIN=1.8 V (TA=25°C) - Disconnect function during EN-OFF and UVLO
- Auto-PFM/PWM (MODE=H(=VIN)), FIXED PFM (MODE=L(0 V))
- Reset function (detect voltage=1.5 V)