CH1B050P Pyro-Fuse Trigger
Features
  • Designed for pyro module system applications
  • Current sensor triggers pyro directly
  • Very high fault current interruption capability
  • Various trigger levels
  • Asymmetric calibration possible
  • External trigger signal to pyro module
  • Diagnostic function
  • Open-loop Hall effect
  • Unipolar +12 VDC power supply
  • -40°C to +85°C operating temperature range
  • Up to 1,000 VDC system voltage
Specifications
  • -16 V to 24 V maximum supply voltage
  • 200 mA maximum supply current in measurement mode
  • 10 A maximum supply current for 2 ms during triggering
  • 50 MΩ insulation resistance
  • 1 mA leakage current due to dielectric voltage