BGT60UTR11AIP 60 GHz FMCW Radar Sensor
Infineon Technologies XENXIV™ BGT60UTR11AIP 60 GHz FMCW radar sensor is optimized for low power consumption and system cost optimization. The compact size of 4.05 mm x 4.05 mm x 0.86 mm makes the sensor suitable for integrating into extremely small devices. The MMIC is manufactured using Infineon B11 SiGe BiCMOS technology, ensuring excellent RF performance. The 5.6 GHz ultra-wide bandwidth enables FMCW operations with extremely high resolution. The detection of sub-mm movement ensures an extremely sensitive presence and motion detection range of up to 15 m, precise range measurements, 1D gestures, and vital sign measurements including breathing rate and heart rate.
The sensor features a 50 MHz digital SPI interface for configuration and data transferring, while an integrated finite state machine (FSM) enables real-time data acquisition without requiring constant interaction with the processor. With three power modes, users have the flexibility to optimize between performance and power consumption. The sub-mA average current consumption makes the BGT60UTR11AIP suitable for battery-powered devices.
Development kits
The following development boards are available to evaluate and prototype with the BGT60UTR11AIP 60 GHz FMCW radar sensor:
- Radar operation: 60 GHz with 6 GHz bandwidth and up to 400 MHz/µs ramp speed
- AIP with a ±60° field-of-view (FoV)
- Integrated FSM for low power consumption and real-time operation
- ADC sampling rate: 4 msps
- Single 50 MHz SPI for chip configuration and data transferring
- Broadcast mode to trigger and configure multiple devices
- High bandwidth enables precise distance measurements with mm accuracy
- Small size for integrating into space-constrained environments
- Low power consumption for battery-driven applications
- Smart building devices: door locks, doorbells, and air conditioners
- Smart home devices: speakers and thermostats
- Smart appliances: refrigerators and kitchen machines
- Healthcare devices: baby monitors and sleep trackers
- Service robots: vacuum cleaners and lawnmowers
- Security devices: motion detectors and IP cameras
- Wearables: headphones and smartwatches
- TVs and notebooks
BGT60UTR11AIP 60 GHz FMCW Radar Sensors