983-050-020R121
DigiKey Part Number
950M2E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
983-050-020R121
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG SHLD
Detailed Description
50 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
EDA/CAD Models
983-050-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Shielding
Shielded
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Hardware
Strain Relief
Number of Positions
50
Compatible Shell Size
D
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
50pos and HD78pos