172-E50-203R001
172-E50-203R001
172-E50-203R001
DigiKey Part Number
1150FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-203R001
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E50-203R001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
White
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C