171-050-203L001
171-050-203L001
171-050-203L001
DigiKey Part Number
250FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-203L001
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
171-050-203L001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C