174-E50-113R141
174-E50-113R141
174-E50-113R141
DigiKey Part Number
174-150MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E50-113R141
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
174-E50-113R141 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C