172-E50-113R001
172-E50-113R001
172-E50-113R001
DigiKey Part Number
1550MNEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-113R001
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-E50-113R001 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
White
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C