172-E50-201-021
DigiKey Part Number
6150FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-201-021
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C