160154K250F-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 498
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 971
TDK
In Stock: 0
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
160154K250F-F
DigiKey Part Number
160154K250F-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160154K250F-F
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
160154K250F-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V