160154J250F-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 971
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Upgrade
Similar
In Stock: 630
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
160154J250F-F
DigiKey Part Number
160154J250F-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160154J250F-F
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
160154J250F-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V