DME2P15K-F
DigiKey Part Number
338-3317-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DME2P15K-F
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DME2P15K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V