DNF14-250FIB-3K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 34 045
Datasheet
Similar
Panduit Corp
In Stock: 112 999
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
DNF14-250FIB-3K
DigiKey Part Number
298-DNF14-250FIB-3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNF14-250FIB-3KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-250FIB-3K
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.160" (4.06mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)