822B012-273L001
DigiKey Part Number
822B012-273L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B012-273L001
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Color
Black, Silver
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
7A
Voltage Rating
480V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.366" ~ 0.402" (9.30mm ~ 10.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C