822B012-173L801
DigiKey Part Number
822B012-173L801-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B012-173L801
Description
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Color
Black, Silver
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
7A
Number of Positions
12
Voltage Rating
480V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.287" ~ 0.323" (7.30mm ~ 8.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C