UKL1A681KPD1TD
DigiKey Part Number
493-UKL1A681KPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UKL1A681KPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1A681KPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL1A681KPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C