EKZE250EC3681MJ20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 801
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1 949
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 811
In Stock: 680
Upgrade
Nichicon
Rubycon
In Stock: 854
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 102
Chinsan (Elite)
Nichicon
In Stock: 15
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EKZE250EC3681MJ20S
DigiKey Part Number
EKZE250EC3681MJ20S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE250EC3681MJ20S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.092 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
23 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C