UHW1V681MPD6TD
DigiKey Part Number
493-UHW1V681MPD6TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1V681MPD6TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1V681MPD6TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHW1V681MPD6TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C