LKG1E103MESZAK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 168
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 980
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 780
10000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LKG1E103MESZAK
DigiKey Part Number
493-14292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1E103MESZAK
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKG1E103MESZAK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.65 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C