LGY1E103MELZ40 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 250
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 192
Datasheet
In Stock: 168
In Stock: 337
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 096
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 586
10000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGY1E103MELZ40
DigiKey Part Number
493-8609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1E103MELZ40
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGY1E103MELZ40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.645 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C