2200/28RD-1000
DigiKey Part Number
2200/28RD-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2200/28RD-1000
Description
HOOK-UP STRND 28AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 AWG Hook-Up Wire 7/36 Red 600V 1000.0' (304.8m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.035" (0.89mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Series
Length
1000.0' (304.8m)
Packaging
Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C