2200/28YL-1000
DigiKey Part Number
2200/28YL-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2200/28YL-1000
Description
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW
Detailed Description
28 AWG Hook-Up Wire 7/36 Yellow 600V 1000.0' (304.8m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.035" (0.89mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Series
Length
1000.0' (304.8m)
Voltage
600V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 1429
Conductor Strand
7/36
Features
Abrasion Resistant
Conductor Material
Qualification
MIL-W-16878 Type B
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 000 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 28AWG WHT 1000'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET
In-Stock: 1000
HOOK-UP STRND 28AWG RED
In-Stock: 6000
HOOK-UP STRND 28AWG ORANGE 1000'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 28AWG GRAY
Alternate Length
HOOK-UP STRND 28AWG 150V YW 100'