2200/28RD-100
DigiKey Part Number
W2228R-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2200/28RD-100
Description
HOOK-UP STRND 28AWG RED 100'
Detailed Description
28 AWG Hook-Up Wire 7/36 Red 600V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.035" (0.89mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Voltage
600V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Additional Resources
In-Stock: 13
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 28AWG 150V YW 100'