381LX681M250K452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 835
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 370
Datasheet
Similar
In Stock: 5 102
In Stock: 2 037
In Stock: 53
Direct
Rubycon
Nichicon
Nichicon
In Stock: 690
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Chemi-Con
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LX681M250K452
DigiKey Part Number
338-2735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX681M250K452
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C