EKHU401VSN681MR40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
New Product
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKHU401VSN681MR40S
DigiKey Part Number
565-EKHU401VSN681MR40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHU401VSN681MR40S
Description
CAP ALUM 680 UF 20% 400V TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.16 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8728 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C