EKMS3B1VSN681MR40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 248
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
680 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMS3B1VSN681MR40S
DigiKey Part Number
EKMS3B1VSN681MR40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS3B1VSN681MR40S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMS3B1VSN681MR40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.19 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.1317 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C