381LQ681M250K022
DigiKey Part Number
338-3767-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ681M250K022
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 244mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.38 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
244mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C