168332K400C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Direct
TDK
Direct
TDK
3300 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
168332K400C-F
DigiKey Part Number
168332K400C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168332K400C-F
Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
168332K400C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V