B32529C8332K000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Upgrade
TDK
In Stock: 2 926
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
3300 pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
MK(P,T) Series
B32529C8332K000
DigiKey Part Number
495-2587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C8332K000
Description
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32529C8332K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.287" L x 0.138" W (7.30mm x 3.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
400V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V