EKY-250ELL681MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL681MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL681MJ20S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKY-250ELL681MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Impedance
46 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C