MOV-14D681K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2 491
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 4 422
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Littelfuse Inc.
In Stock: 89
Littelfuse Inc.
680 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
MOV-14D681K
DigiKey Part Number
MOV-14D681K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D681K
Description
VARISTOR 680V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-14D681K Models
Energy
130J
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
748 V