MOV-14D471K
DigiKey Part Number
MOV-14D471K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D471K
Description
VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D471K Models
Energy
125J
Capacitance @ Frequency
430 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
517 V