ERZ-E11A681 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 4 422
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
680 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-E11A681
DigiKey Part Number
P16693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A681
Description
VARISTOR 680V 5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V