V14E420PL2B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 89
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1 000
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E420PL2B7
DigiKey Part Number
V14E420PL2B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E420PL2B7
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
160J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V