MOV-14D220K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 629
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Similar
TDK
Similar
TDK
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
MOV-14D220K
DigiKey Part Number
MOV-14D220K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D220K
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-14D220K Models
Category
Current - Surge
1 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
9100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
20 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
24 V