B72214S0140K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1 295
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 27
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72214S0140K101
DigiKey Part Number
495-4649-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0140K101
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B72214S0140K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
24.2 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
4J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
9950 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V