B72214S1140K251 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72214S1140K251
DigiKey Part Number
495-77311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S1140K251
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Current - Surge
1 kA
Manufacturer
Energy
4J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
10 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
24.2 V