B72214S0140K151
DigiKey Part Number
495-B72214S0140K151TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72214S0140K151CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0140K151
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
24.2 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
4J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
9950 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V