RD25M100T2X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for RD25M100T2X is not available
RD25M100T2X
DigiKey Part Number
4306-RD25M100T2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD25M100T2X
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Green
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C