597D337X0010E2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 556
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
In Stock: 467
Similar
In Stock: 3
In Stock: 229
In Stock: 471
330 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm
597D337X0010E2T
DigiKey Part Number
597D337X0010E2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
597D337X0010E2T
Description
CAP TANT 330UF 20% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
597D337X0010E2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
10 V