109D685X9075C2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 73
KEMET
6.8 µF Elastomer Sealed Tantalum Capacitors 75 V Axial 8Ohm
109D566X9075T2
109D685X9075C2
DigiKey Part Number
109D685X9075C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109D685X9075C2
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
109D685X9075C2 Models
Category
Type
Elastomer Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.219" Dia x 0.608" L (5.56mm x 15.45mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
75 V