SMCJ18CHE3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
In Stock: 10 360
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
Bourns Inc.
32.2V Clamp 46.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ18CHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ18CHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18CHE3/9AT
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ18CHE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.2V