SMCJ17CA-13-F
DigiKey Part Number
31-SMCJ17CA-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMCJ17CA-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMCJ17CA-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ17CA-13-F
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 53.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ17CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V