SMCJ18CA
DigiKey Part Number
SMCJ18CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ18CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ18CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ18CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V