SMCJ10CHE3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6 615
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 195
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Bourns Inc.
18.8V Clamp 79.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ10CHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ10CHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ10CHE3/9AT
Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
79.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.8V