SMC3K48CAHM3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 493
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
In Stock: 155
Bourns Inc.
In Stock: 977
Bourns Inc.
77.4V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K48CAHM3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K48CAHM3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K48CAHM3/9A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K48CAHM3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V