SMC3K22CAHM3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 557
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 3 165
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Upgrade
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 639
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
35.5V Clamp 84.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K22CAHM3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K22CAHM3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K22CAHM3/9A
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K22CAHM3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
84.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V